Почетна Вести Во Грузија пронајдена непозната црква
Во Грузија пронајдена непозната црква

Во Грузија пронајдена непозната црква

243
0

Грузиските археолози пронашле непозната црква на територијата кај црквата Пресвета Богородица Ацкури.

gruzija 1Црквата била откриена под еден слој земја за време на археолошките ископувања. Според првичните анализи станува збор за црква изградена на место на нехристијански храм од првиот век од новата ера, како и артефакти кои биле пронајдени за време на искоувањето.

Црквата е пронајдена за време на археолошките истражувања поврзани со големото обновување на Соборната црква Ацјури, кое е планирано за 2017 година.

/ПРАВОСЛАВИЕ.РУ

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *