Почетна Вести Ислам Претседателот Иванов приреди ифтарска вечера
Претседателот Иванов приреди ифтарска вечера

Претседателот Иванов приреди ифтарска вечера

122
0

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, синоќа приреди ифтарска вечера по повод светиот муслимански месец Рамазан.

На сите припадници на исламската вероисповед Иванов им ги честита рамазанските пости и светиот месец Рамазан, кои ги негуваат вредностите кои ги зближуваат и ги поврзуваат луѓето меѓу себе.

Ова се денови кога треба да се укаже чест и внимание, кога треба да се негуваат обичаите на нашата специфична македонска култура на традиција и соживот“, рече претседателот Иванов во своето обраќање.

Македонскиот претседател истакна дека постот не е само откажување од храна, туку дека е и момент на почит на својата религија, на своето семејство, на своите ближни, воедно посакувајќи им на присутните многу радост, здравје, среќа и бериќет.

„Ви посакувам вам и на вашите семејства, на вашите ближни да ги пренесете сите пораки на љубов, на солидарност и почит. Да се почитуваме затоа што од почитта извира сето она што нè држи заедно“, порача претседателот Иванов.

На ифтарската вечера присуствуваа претставници на јавниот живот, дипломати, бизнисмени, како и претставници на граѓански асоцијации и здруженија од Република Македонија.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *