Почетна Интервју НИКОЛОВСКИ: Ако одлуката води кон признавање на автокефалноста на МПЦ-ОА, тогаш сме на добар пат

НИКОЛОВСКИ: Ако одлуката води кон признавање на автокефалноста на МПЦ-ОА, тогаш сме на добар пат

683
0

Главниот и одговорен уредник на „Религија.мк“ во изјава за бугарската Телевизија Европа, денешната одлука на Синодот на БПЦ ја оценува како храбар потег на бугарските владици да го прифатат предизвикот на МПЦ, но сепак до постигање на конечната цел, а тоа како што вели Николовски е единствено признавање на автокефалноста на МПЦ-ОА, а не дефинирање на „мајчинство“ претстои уште време.

-Ако крајната цел на бугарските владици и на бугарската јавност е признавање на автокефалноста на МПЦ-ОА и нејзина промоција во православниот свет, тогаш сме на добар пат, вели Николовски за ТВ. Европа.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *