Почетна Вести Ќе дојде ли Српскиот Патријарх Иринеј во Македонија во септември?
Ќе дојде ли Српскиот Патријарх Иринеј во Македонија во септември?

Ќе дојде ли Српскиот Патријарх Иринеј во Македонија во септември?

1.29K
5

Српскиот претседател, Томислав Николиќ го повикал Патријархот Иринеј активно да се вклучи во одбележувањето на 100 годишнината од битката на Кајмакчалан, што на 16 септември ќе се одржи на спомен обележјето од Првата Светска Војна.

Евентуалното прифаќање на Патријархот Иринеј да учествува на одбележувањето на овој настан, ќе значи негово доаѓање во Македонија, што би било прв пат по 1958 година во Македонија да дојде Српски патријарх во некој вид на официјална посета.

kajmakcalan
Црквата Свети Илија на врвот Кајмакчалан, каде ќе биде прославата

Инаку како што се најавува од медиумите во Белград, за одбележувањето на битката на Кајмакчалан Српскиот претседател Николиќ на 16 септември ќе допатува во Македонија и ќе учествува на прославата. Николиќ ќе положи цвеќе на спомен костурницата на врвот Свети Илија и на војничките гробишта во Битола.

Кајмакчалан е највисокиот врв на планината Ниџе на македонско-грчката граница. За време на Првата светска војна, на Кајмакчалан се воделе тешки борби меѓу бугарската армија, од една страна, и француската и српската војска, од друга страна, како дел од Македонскиот фронт.

Само во периодот од 12 до 30 септември 1916 година, во жестоките борби на врвот загинале над 4.600 војници од српската војска. Во составот на двете завојувани војски на фронтот биле мобилизирани голем број на Македонци од месното население во Мариово и од цела Македонија.

Во спомен на овој настан, на црквата „Сe Илија“, сместена на самиот врв, се наоѓа посвета напишана од кралот Александар Караѓорѓевиќ. До пред некое време, во црквата, во посебна урна, се наоѓало срцето на швајцарскиот форензичар, публицист и професор, Арчибалд Рајс.

Исто така, на врвот се наоѓа и познатата камбана, која ја донирал Михајло Пупин.

zebrenjak спцИнаку, слично вакво сценарио за можноста Српскиот Патријарх да дојде во Македонија имаше и за 100 годишнината од Кумановската битка на Зебрењак. На крајот на прославата присуствуваше  Атанасиј, епископот Бихачко-петровачки на СПЦ, кој за прв пат без одобрение на МПЦ, отслужи панихида, а од иницијативата на Николиќ за обновување на дијалогот меѓу МПЦ и СПЦ, се уште нема ништо.

/РЕЛИГИЈА.МК

Коментар(5)

  1. Воопшто не треба да им се дозволи на србите да ги слават овде тие датуми (битката кај Зебрењак и Кајмакчелан) бидејки се сведоштво за поробување на Македонија под српски окупатор, и ништенје на илјадници македонски животи. Или, доколку толкум многу сакаат да дојдат овде најнапред нека потпишат договор со кој ке се врати инвентарот и просторијата на АСНОМ во манастирот св.Прохор Пчински, и да дозволат наши делегации слободно да го одбележуваат таму 2 август. Во спротивно, не ни се потребни овде ниту Иринеј ниту Николиќ.

  2. Golem vernik si ti, ali politicki. Pred se, sekoj koj e umrel za tatkovinata zasluzuva cest i poklonenie. Srpskiot pretsedatel i srpskiot patrijarh doadjaat samo od tie pricini, da oddat cest i postovanje na padnatite za tatkovinata. Tie ludje sto se tamu poadnati padnale za tatkovinata, koja vo toa vreme bila nivna tatkovina, oti toj del na Makedonija , so odluka na golemite sili bila dodelen, vrz osnova na istorisko pravo, na Srbija, kako sto drugite dva dela bile dodeleni na Bugarija i na Grcija. Zosto od Bugarija i od grcija ti ne gi baras delovite od Makedonija, tuku se kocoperis , kako Makedonec samo na srpskiot del,koj komunistite go odzele od Srbija i ti proglasile drzava Makedonija, ali polovina od toj del go podarile na Siptarite od Alobanija pa sega tie ti diktiraat kako Makedonija da se ustrojuva, odnosno polal-pola. Da ne gi dale zivotite tie na koi Srpskiot patrijarh saka da odrzi pomen , mozebi uste ke sme pod Turci, , a vo slucajov , sigurno pod bugari ili celosno pod albanci. Nemoj da se zanesuvas deka komunistite ti stvorile nekoja jaka i nezavisna drzava ne ednata tretina od Makedonija, pa sega da osporuvas da se procite molitva nad gobovite na, za, i moja i tvoja sloboda padnatite borci. Tvoite zelbi , da ne dojde nikoj od Srbija na nivnite grobovi , se podstaknati ili od Bugarite, posto mozebi si VMRO-vec, ili si pak siptar. i sakas Makedonija da vrvi samo na relacija Skopje- Tirana, ili Sofija. Ako se prasuvaat takvite neznalici, kako tebe, okolu Makedonija treba da se napravi kineski zid , da bi se socuvala i a bi bila onakva kako samo na tebe i na takvite kako sto si ti im odgovara. . Sram da te e , ti ce odlucuvas koj da dojde vo Makedonija da gi poseti padnatite za sloboda.

  3. Zosto ne rece deka na Srbite treba da im se zabrani da ne dojdat posle poplavata vo Stajkovci i Cresevo i okolinata, ili pak da ne doadjaa 1963 posle zemjotresot , ili pak da ne ni prodavaat pcenica za brasno.Padnatite na Kajmakcalan, Zebrnik i na drugi mesta za vreme na Balkanskite vojni im smetaat samo na Bugarite, pa zatoa mrtvi gi gadjaa za vreme na vtorata svetska vojna koga skaa Makedonija da ja porobat so pomos na Hitler, a sega izgleda i na tebe ti smetaat , se didi drka si mnogu golem vernik, koga pokojnite ti smetaat i nemas nikakvo socustvo prema niv. Vo sto si vernik i koja vera si ?, Pravoslaven i Makedonec sigurno nesi, ili si VMRO0vec ili Arnautin

  4. Na vernik ne treba da mu e svojstveno da podpodja pod politicki vlijanija, osobeno koga e prost i nepismen i nisto ne znae od istorijata. Toj treba da si bide samo vernik, oti vernik moze da si bide sekoj , ne mora da bide pismen i da treska vakvi gluposti kako ovoj vernik, a cudo da mu gi ojavuvate. Kao moze da treska takvi gluposti deka Srbite bile okupatori na Makedonija, koga naselenieto , osobeno pravoslavnoto vo Makedonija se custvuvalo, a i e od srpsko poteklo se do doadjanje na komunistite na vlast , cija sto politika bila takva da vo Makedonija, i toa samo avaa , Vardarska, ne ziveat Srbi i tie ne treba da imaat srpska drzava tuku svoja Mmakedonska.Toj stav ne go zastapuvale nitu bugarskite, nitu grckite komunisti, tuku samo srpskite i jugoslovenskite, a intelektualcite i crkvata ne, > Vo toj stav komunistite od jugoslavija bile poddrzani od VMROvcite , koi bile vo ilegala i obicno ziveele vo Bigarija, i od Vatikan . Vo ponovo vreme VMROvcite i Vatikan se svrtele kon druga , pointeresna teorija , deka denesnite Makedonci ne se nitu Sloveni, a kamo li Srbi, tuku deka se po poteklo od antickite Makedonci, od lozata na Aleksandar Megalos. Zato ,mocniot Vatikan , bidejki mnozina od makedoncite postanale i katolici, so pomos na CIA donira sredstva centarot na Skopje da lici na Anticka Mmmmakedonija o da se podigne spomenik na Aleksadro Megalo

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *