Почетна Вести Македонска делегација на молебен на гробот на Св. Кирил во Рим
Македонска делегација на молебен на гробот на Св. Кирил во Рим

Македонска делегација на молебен на гробот на Св. Кирил во Рим

288
0

Во рамките на манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“, министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, денеска во Рим ја предводеше државно – црковната делегација на молебенот на гробот на Св. Кирил во базиликата „Сан Клементе“.

Како што соопшти МНР, во присуство на бројни гости, со молебенот, на гробот на Светителот, чиноначалствуваа митрополитот дебарско – кичевски Тимотеј и митрополитот Европски г. Пимен.

Традиционалната манифестација „Македонија во чест на Св. Кирил“ утре ќе биде збогатена со настап на музичката група „Баклава“, која во Рим ќе ја претстави македонската изворна музичка традиција.

Министерот Попоски, на 26 мај, како дел од државно – црковната делегација предводена од претседателот Ѓорге Иванов, ќе присуствува на аудиенцијата кај Папата Франциск, а веднаш потоа ќе го придружува македонскиот претседател на средбата со државниот секретар на Светата Столица, кардиналот Пиетро Паролин, во Апостолската Палата.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *