Почетна Вести Кан забрани „буркини“ на плажа
Кан забрани „буркини“ на плажа

Кан забрани „буркини“ на плажа

316
0

Властите во францускиот град Кан објави во четврток дека со одлука на градските власти се забранува носење на ‘буркини’, костим за капење што го покрива целото тело.

kanСпоред таа одлука која на 28 јули ја потпиша републиканскиот градоначалник Давид Лиснард, се забранува пристап до плажа и капење на секој што нема вообичаен костим за капење, во согласност со обичаите и начелото на безбедност, почитувајќи ги хигиенските и безбедносните прописи.

Според одлуката на градоначалникот, костимот за капење кој нападно ја покажува верската припадност би можел да го зголеми ризикот од нарушување на јавниот ред и мир.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *