Почетна Вера Вечерва полноќно бдение во манастирот на Пресвета Богородица во Матка

Вечерва полноќно бдение во манастирот на Пресвета Богородица во Матка

335
0

Македонската православна црква утре го чествува Успението на Пресвета Богородица, празник кај народот познат како Голема Богородица. Овој празник масовно се слави во сите делови на Македонија, вообичаено со вечерни литугии и поноќни бденија.

matka sestra doroteaВо Скопје традиционално тоа е во манастирот во Матка, каде вечерва имаше вечерна литургија и полноќно бдение. Утре на празникот ќе служи, Архиепископот г.г Стефан.

За значењето на празникот зборува Сестра Доротеа, од манастирот во Матка. Погледнете го видеото.

 

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *