Почетна Вести Ватиканскиот „министер за економија“ обвинет за педофилија
Ватиканскиот „министер за економија“ обвинет за педофилија

Ватиканскиот „министер за економија“ обвинет за педофилија

101
0

Префектот на ватиканскиот Секретаријат за економија, австралискиот кардинал Џорџ Пел денеска ги демантираше обвиненијата против него за педофилија, што ги изнесе австралискиот весник „Хералд Сан“.

– Таквите тврдења се неосновани и целосно лажни, се наведува во соопштението на кардиналот.

„Хералд Сан“ објави дека полицицијата на австралиската држава Викторија го истражува обвинението од пред една година против кардиналот Пел дека злоставувал момчиња на возраст од пет до 10 години,

Пел (74) тврди дека информациите  на „Хералд Сан“ имаат за цел да го оцрнат него и целата Католичка црква.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *