Почетна Вести Утре протести пред Синодот на Бугарската црква
Утре протести пред Синодот на Бугарската црква

Утре протести пред Синодот на Бугарската црква

202
0

dionisij bpc 2Верници на Бугарската православна црква утре во 9 часот наутро ќе излезат на протест пред зградата на Бугарската Патријаршија, каде бугарските владици утре еден час подоцна, ќе ја почнат седницата на Синодот на БПЦ.

Протестот е најавен како поддршка на канонскиот поредок на БПЦ и со една цел, барање санкции за контроверзниот Архимандрит, Дионисиј, кој веќе извесно време предизвикува поделби во централниот храм, Александар Невски во Софија.

Денеска во архивата на Синодот на БПЦ била предадена и иницијатива со која се бара санкционирање на Архимандритот Дионисиј.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *