Почетна Вести Христијанство Со камбани пречекана делегацијата на МПЦ-ОА во Белград

Со камбани пречекана делегацијата на МПЦ-ОА во Белград

1.36K
1

Српскиот патријарх Порфириј, на својата фејсбук страница објави vидео од пречекот нма македонската цркована делегација во Белград.

Архиепископот Стефан прв го пречека Патријархот Порфирии со меѓусебни прегратки.

Како што камбаните ѕвонат на Светосавскиот храм, така и напите срца чукаат од радост поради овој благословен ден. Добредојдовте драги браќа!. Добредојде брате Архиепископе Стефане и владици. Добредојдовте во заедницата на љубовта, вие и со вашиот благољубив народ. Браќа сме и само браќа, напиша српскиот патријарх.

Во делегацијата на МПЦ се Архиепископот Стефан, Митрополитите Петар, Тимотеј, епсикопот Климент, Архимандритот Нектариј од манастирот Свети Наум, архимандритот Агатон од манастирот Свети Пантелејмон.

Утре е закажана првата заедничка литиргија.

Погледнете го видеото.

Коментар(1)

  1. “За кого бијат камбаните”!!! И се разбира: за што!

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *