Почетна Вести Швајцарија: Казната за носење бурка е 9.200 евра
Швајцарија: Казната за носење бурка е 9.200 евра

Швајцарија: Казната за носење бурка е 9.200 евра

366
0

Во швајцарскиот кантон Тичино е воведена забрана за носење бурка, а ако се прекрши забраната казната може да достигне и до 9.200 евра, објави британскиот „Дејли Телеграф“.

BURKA 1Во тој кантон, кој е претежно населен со римокатолици кои говорат италијански, една двојка е веќе казнета бидејќи не ја почитувала наредбата која стапила на сила во петокот.

Во тамошниот град Локарно на забраната за носење бурка во петокот јавно се спротистави Швајцарка која го примила исламот и еден бизнисмен со француско-алжирско потекло.

Полицијата парично ја казнила и Нора Или, инаку членка на Исламскиот централен совет на Швајцарија, наведува „Дејли Телеграф“.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *