Почетна Вера Иванов за Свети Јован во Слепче

Иванов за Свети Јован во Слепче

360
0

Претседателот Ѓорге Иванов, во рамки на одбележувањето на 1100 годишнината од упокојувањето на свети Климент Охридски, денеска присуствуваше на свеченото отворање на „Демирхисарско културно лето 2016“, кое се одржа во комплексот на манастирот „Св. Јован Претеча“ во село Слепче.

Иванов присуствуваше и на свечената aрхиерејска литургија која се одржа во слепчанскиот манастир, по повод православниот празникот Иванден – раѓањето на Свети Јован Крстител, каде литургија служел, преспанско-пелагонискиот Митрополит г. Петар.

ГАЛЕРИЈА:

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *