Почетна Вести САД конечно потврди геноцид врз Христијаните
САД конечно потврди геноцид врз Христијаните

САД конечно потврди геноцид врз Христијаните

188
0

Администрацијата на американскиот претседател, Барак Обама конечно се произнесе дека џихадистите од  Исламска држава ИСИЛ вршат геноцид врз христијаните, јазидите (кррдска етничка група во Ирак) и шиитите на териториите во Сирија и Ирак, кои се под нејзина контрола. Ова денеска во изјава го потврди американскиот државен секретар Џон Кери.

Тој ја обвини групата за воени злосторства, геноцид и етничко чистење на овие територии.

– Овој факт е потврден од нејзината идеологија и нејзините дејствија. САД ќе направат се што е потребно ИД да понесе одговорност за своите злодела, изјави Кери

Според него, важно е со тоа што точното име е да се наречат злосторствата на ИД, но уште поважно е тие да се спречат. Сепак тој признава дека САД и нивните сојузници не можеле целосно да ги документираат злосторствата на ИД.

– Познато ни е на пример дека во август 2014 година ИД уби илјадници јазиди и опколи десетици илјади на планината Синџар. Јасно е дека без наша интервенција овие луѓе ќе беа малтретирани, нагласил американскиот државен секретар.

Како друг пример за злосторствата на ИД, Кери ги наведе масовните убиства на христијани во Мосул и на други места, само поради нивната вероисповед.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *