Почетна Вести Европа Рускиот патријарх се вакцинирал од Корона
Рускиот патријарх се вакцинирал од Корона

Рускиот патријарх се вакцинирал од Корона

287
0

Рускиот патријарх Кирил во март се вакцинирал со една од руските вакцини против коронавирус, изјави шефот на одделението за односи со јавност и медиуми на Синодот на Руската православна црква, Владимир Легојда.

Тој за РИА Новости, по состанокот на Синодот на РПС, предводен од патријархот Кирил, изјави дека ги примил двете дози на вакцината пред 20 март и дека се чувствува добро по вакцинирањето.

Првиот директен состанок на членовите на Синодот на Руската православна црква годинава се одржа во манастирот Даниловски во Москва, а сите негови учесници носеа заштитни маски.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *