Почетна Вести Христијанство Речиси цел синод на МПЦ-ОА на служба во Белград – нема детали кој е поводот
sluzba belgrad 1
sluzba belgrad 2
sluzba belgrad 3
sluzba belgrad 4
sluzba belgrad 5
sluzba belgrad 6

Речиси цел синод на МПЦ-ОА на служба во Белград – нема детали кој е поводот

1.02K
0

Речиси целиот Синод на МПЦ-Охродската Архиепископија денеска е во Белград на служба со Српскиот Патријарх Порфириј и со владиците на СПЦ.

Во веста што ја објави ТВ Храм, пишува дека во неделата на Светиот Отец Првиот вселенски патријарх, г Порфириј чиноначалствува со Светата литургијата во Соборниот храм Свети Архангел Михаил во Белград, каде на Порфириј му слослужува Архиепископот Охридски и Македонски г. Стефан.

Во литургијата учествуваат Митрополитот Петар, Тимотеј Агатангел, Пимен Григориј, а од страна на СПЦ, епископоите Фотиј, Давид, Стефан, Јеротиј, Јустин Нектариј.

Молитвено учество во литургијата имаат владиците на МПЦ-ОА. Јосиф, Климент, а од страна на СПЦ, Иринеј Буловиќ, Сава, и пензионираниот Георгиј.

Според текстот на ТВ. Храм во белград не се само, владиците Наум, Иларион, Методиј, Јаков и Партениј.

Кој е поводот за ова сослужување, Тв. Храм не пишува.

Повеќе детали во текот на денот.

ФОТОГАЛЕРИЈА:

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *