Почетна Вести Регион Почина Српскиот Патријарх Иринеј – ја загуби битката со Ковид 19
Почина Српскиот Патријарх Иринеј – ја загуби битката со Ковид 19

Почина Српскиот Патријарх Иринеј – ја загуби битката со Ковид 19

399
1

Српската православна црква објави дека Патријархот Иринеј како последица од комполикации од Ковид19 починал утрово, петок 20 ноември 2020 година во 7 часот и 7 минути на Воената Болница Карабурма во Белград.

Дополнителни детали СПЦ не соопштува.

Иринеј е првиот поглавар на Православна црква кој почина од Коронавирус на 90 годишна возраст. Беше роден на 27 август 1930 година. За поглавар на СПЦ беше избран на 22 јануари 2010 година.

Коментар(1)

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *