Почетна Вести Европа Папата објасни зошто не дозволил да му бакнуваат рака
Папата објасни зошто не дозволил да му бакнуваат рака

Папата објасни зошто не дозволил да му бакнуваат рака

446
0

Тајната околу тоа зошто папата Франциск ја повлече десната рака додека луѓе во долга редица чекаа да му се поклонат и да му ја бацат раката сепак е разрешена – не сакал да шири бактерии.

Тоа е едноставно прашање на хигиена“, им кажа на новинарите портпаролот на Ватикан Алесандро Гизоти вчера, откако директно го прашал папата.

Гизоти објасни дека во редот имало многу луѓе и папата не сакал да шири бактерии за време на настанот додека луѓето еден по друг во краток интервал му ја бацуваат раката.

Снимката од понеделникот стана вирална на социјалните мрежи и беше емитувана и во хумористични емисии во ноќната програма во САД.

Одбивањето на папата набрзо отвори и процедурална битка меѓу конзервативните и прогресивните католици.

Конзервативна католичка интернет страница која често го критикува папата епизодата ја нарече „вознемирувачка“, а друга кажа дека мора да даде оставка ако не ги сака ритуалите.

„Тој сака да ги прегрнува луѓето и сака луѓето да го прегрнуваат“, кажа Гизоти.

Портпаролот истакна дека папата дозволил на ограничен број луѓе да му ги бакнат раката и прстенот, на пример на постара италијанска свештеничка во средата на аудиенција кога ѝ оддал признание за децениската служба на сиромашните во Африка.

Близок советник на папата во вторник изјави дека папата „се забавувал“ околу прашината што се крена околу целиот „инцидент“.

/MKD.MK

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *