Почетна Вести Папата Франциск назначи 17 нови кардинали
Папата Франциск назначи 17 нови кардинали

Папата Франциск назначи 17 нови кардинали

109
0

Папата Франциск именувал 17 нови кардинали, од кои 13 се помлади од 80 години и според тоа имаат право да гласаат на следната конклава. Меѓу новите кардинали се наоѓаат и тројца Американци, вклучувајќи го и Архиепископот од Чикаго Блез Купиќ и архиепископот Џозеф Тобин.

papa-francisk-7Останатите кардинали потекнуваат од различни краеви од светот, но тие најмногу од нив доаѓаат од Африка, Океанија, Азија и Јужна Америка за разлика до Европа, која долго време доминираше кога се кардиналите во прашање.

Еден нов кардинал е од Италија, а него папата Франциск го назначи за амбасадор на „Саканите и измачените од Сирија“.

Поглаварот  на Римокатоличката црква потенцирал дека сите 17 нови кардинали ќе бидат официјално „унапредени“ на собирот на кардинали што ќе се одржи на 19 ноември.

/RNS

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *