Почетна Вести На 15 март Мајка Тереза ќе биде прогласена за светица
На 15 март Мајка Тереза ќе биде прогласена за светица

На 15 март Мајка Тереза ќе биде прогласена за светица

184
0

Следниот вторник на 15 март, Папата Франциск ќе го потпише декретот за канонизација на Мајка Тереза и ќе го објави официјалниот датум за прогласување на светица, објави Ватикан.

Во истиот ден Франциск ќе потпише декрет и за канонизација на младиот маченик Јоже Санчез Дел Рија, убиен во Мексико во 1928  година, чиј гроб неодамна при посетата во Латинска Америка го посетил папата Франциск.

Римокатоличката црква ќе прогласи и уште тројца светци, еден од Аргентина, еден од Поласка и Марија Елизабета Хеселблад, основачка на редот пресвети спасители на света Бригита.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *