Почетна На иста страна Митрополитот Јосиф на ифтар кај поглаварт на ИВЗ
ivz iftar 8
ivz iftar 1
ivz iftar 2
ivz iftar 3
ivz iftar 4
ivz iftar 5
ivz iftar 6
ivz iftar 7

Митрополитот Јосиф на ифтар кај поглаварт на ИВЗ

188
0

Митрополитот Тетоваско-гостиварски Јосиф беше гостин на традиционалниот ифтар, што го организира поглаварот на ИВЗм Шаќир Фетаи. Владиката Јосиф бил гостин, со благослов на Архиепископот како неког претставник.

Меѓу гостите кои годинава дојдоа на ифтар беше и премиерот Талад Џафери, претседателот на Собранието, Јован Митревски, градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, министерот за надворешни Бујар Османи,  претсавници на политичките партии, а специјален гостин на ИВЗ беше амбасадорот на Кралството Саудиска Арабија во Тирана, г. Фајсал.

Традиционално присутни беа претставници и на другите верски заедници, меѓу нив и поглаварот на Католичката црква во Македонија, Бискупот Киро Стојанов.

Поглаварот на ИВЗ, потенцираше дека дека овој ифтар покрај својата симболика, носи и порака за толеранција, мир, почит и љубов што ја имаме еден кон друг. Рамазан, продолжи Реисул Улема, е ибадетот со кој верниците во пракса ја покажуваат својата поврзаност со Создателот на универзумот и подигаат висока свест кај верниците за добро, мир.

ГАЛЕРИЈА

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *