Почетна Вести Христијанство Мицкоски на средба со поглаварот на МПЦ-ОА – да чекориме обединето и мудро до автокефалност
Мицкоски на средба со поглаварот на МПЦ-ОА – да чекориме обединето и мудро до автокефалност

Мицкоски на средба со поглаварот на МПЦ-ОА – да чекориме обединето и мудро до автокефалност

246
0

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на партијата, Владо Мисајловски, на средба со поглаварот на МПЦ-ОА, г.г Стефан испратиле честитки за мудроста на Синодот во делувањето на Црквата до патот на нејзината автокефалност како чувар на македонскиот идентитет и култура

Денес заедно со Владо Мисајловски остварив средба неговото блаженство архиерејот на МПЦ-ОА г.г Стефан. На средбата честитав за храброста и мудроста на Синодот и поглаварот во делувањето на нашата Црква до патот на нејзината автокефалност, како чувар на нашиот идентитет и култура. Македонската црква која овозможува духовно обединување на нашиот народ е знаечаен столб во нашето суштествување како народ и земја. Да чекориме обединето, мудро и решително, напиша Мицкоски на Фејсбук.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *