Почетна Вести И Холандија забрани Бурки на некои јавни места
И Холандија забрани Бурки на некои јавни места

И Холандија забрани Бурки на некои јавни места

168
0

Холандските пратеници со мнозинство изгласаа делумната забрана на бурка на некои јавни места како училишта и болници.

burka-holandija-Законот е усвоен”- изјави претседателот на Долниот дом на парламентот, Хадиџа Ариб.

Законот кој беше усвоен со големо мнозинство мора да биде одобрен и од горниот дом на Парламентот пред да стапи на сила.

Анализите покажуваат дека само неколку стотини жени во Холандија носат ниџаб или бурка. Законот не предвидува целосна забрана, туку ќе се однесува само на забрана за носење бурка или ниџаб во јавниот превоз, образовните институции, болниците и во владините згради.

 

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *