Почетна Вести ФРАНЦИСК: Европа не може ширум да ги отвори вратите за мигрантите
ФРАНЦИСК: Европа не може ширум да ги отвори вратите за мигрантите

ФРАНЦИСК: Европа не може ширум да ги отвори вратите за мигрантите

32
0

Francisk vatikanЕвропа треба да ги интегрира мигрантите кои пристигнуваат на нејзина територија, но не и „широко да ја отвора вратата на ирационален начин“, изјави патата Франциско во интервју за францускиот весник „Ла Кроа“.

Прашан дали Европа може да прими толку голем број мигранти тој одговара дека „тоа е вистинското прашање, бидејќи не може да се отвори широко вратата на ирационален начин“.

Папата нагласува дека основно прашање е зошто има толку мигранти и дека иницијални проблеми се војните на Блискиот Исток и во Африка, како и слабиот развој на африканскиот континент, што доведува до глад.

– Треба да се интегрираат, најлошо е да се гетоизираат, смета поглаварот на Римокатоличката црква.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *