Почетна Вести Чифилганец ќе гради и крстилница на црквата во Ново Лисиче
Чифилганец ќе гради и крстилница на црквата во Ново Лисиче

Чифилганец ќе гради и крстилница на црквата во Ново Лисиче

331
0

Во составот на црквата „Св. Јован Крстител“ во Ново Лисиче ќе се гради крстилница со пропратни простории.

Темелите на објектот ги осветил Архиепископот г.г Стефан на 20 јануари, на денот кога Црквата го прославува споменот за свети Јован Крстител.

На чинот на осветувањето присуствувал и ктиторот на црквата и на идната крстилница, Ванчо Чифлиганец.

Претходно Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан отслужил Златоустова литургија во црквата.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *