Почетна Вера Брегалничката епархија доби нов Ѓакон, Владиката Иларион одбележа 10 години епископ на МПЦ
23
22
21
20
19
18
17
16
15
14
13
12
11
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

Брегалничката епархија доби нов Ѓакон, Владиката Иларион одбележа 10 години епископ на МПЦ

858
0

Богословот и теолог Мартин Митев од Соколарци , кочанско е новиот ѓакон во Брегалничката епархија. Ракополагањето го извршил Митрополитот Брегалнички г. Иларион на Павловден во црквата, „Свети Архангел Михаил“ во Виница.

Чествувањето на празникот било дополнително зголемено со Свечената литургија, но и со одбележувањето на 10 – годишниот Јубилеј од Хиротонијата на Брегалничкиот Митрополит г. Иларион.

Верниците на Брегалничката епархија, на Владиката Иларион му подариле крст и панагија.

/фото: БРЕГАЛНИЧКА ЕП.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *