Почетна Вера Архиепископот служеше во Трубарево
SPE 1
SPE 2

Архиепископот служеше во Трубарево

368
0

Храмот посветен на „Св. Великомаченик Ѓеоргиј Победоносец“ во Трубарево беше претесен да ги собере верниците кои утрово дојода на литургијата што ја предводеше, Архиепископот г.г. Стефан.

Црквата денеска го празнува денот на „Св. Ѓеорги“ или празникот „Источен Петок Балаклија“. Големиот интерес на верниците за денешната служба во црквата во Трубарево се поврзува и со иконата на „Пресвета Богородица“ која веќе еден месец мироточи.

Денешната богослужба на Архиепископот беше прва откако се случи чудото со иконата.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *