Почетна Вести Христијанство Владици и свештеници на кино
Владици и свештеници на кино

Владици и свештеници на кино

711
0

Голем дел од владиците на МПЦ-ОА, монаси и свештеници, како и верници беа меѓу гостите на премиерата на документарниот филм, „Божји чоевк“, посветен на животот на Свети Нектариј Егински.

Премиерата на филмот беше вчеавечер во Синеплекс.

Вчеравечер имавме ретка можност за неформална дружба со владици и свештеници на МПЦ-ОА со кои го проследивме премиерното прикажување на филмот ,,Божји човек”, дело на режисерот Јелена Поповиќ, кој е прекрасна биографска драма за животот на Св. Нектариј Егински, современ светител со потекло од Грција. Филмот е на редовниот репертоар на Синеплекс и вреди да се погледне, напиша директорот на Комисијата за односи со верските заедници Дарјан Сотировски на фејсбук.

 

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *