Почетна Вести Христијанство ВИКАРЕН ЕПИСКОП ЈАКОВ СТОБИСКИ: Нема Богопознане драги мои, надвор од Црква и од нејзинаа Света Литургија!
ВИКАРЕН ЕПИСКОП ЈАКОВ СТОБИСКИ: Нема Богопознане драги мои, надвор од Црква и од нејзинаа Света Литургија!

ВИКАРЕН ЕПИСКОП ЈАКОВ СТОБИСКИ: Нема Богопознане драги мои, надвор од Црква и од нејзинаа Света Литургија!

385
0

Нема Богопознание, драги мои, надвор од Црквата и од нејзината Света Литургија. Не смееме да се залажуваме дека независно од Црквата и надвор од неа, само во своите домови, можеме да водиме побожен живот, вели епископот Стобиски г. Јаков.

Светот не може, т.е не сака да ја прими таа вистина и никогаш нема да ја прими, до крајот на векот. Но, ние сме должни со цврстината на нашата вера и со надежта во Воскресението да го љубиме овој свет и да се молиме за него на секоја Света Литургија, бидејќи Бог го создал и да му ја објавуваме нашата радост додека Тој повторно не дојде, потенцира епископот на МПЦ-ОА.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *