Почетна Вера Велики Четврток и Велики Петок одбележани во Тетовско-гостиварската епархија
11
10
9
8
7
6
5
3
2
1

Велики Четврток и Велики Петок одбележани во Тетовско-гостиварската епархија

261
0

Со читање на 12 – те Страдални Евангелија, положување и поклон на светата Плаштаница Христова во гробот, во Тетовско-гостиварската епархија на МПЦ беа одбележани Велики Четврток и Велики Петок, деновите на христовото страдање.

На 28. Април на Велики Четврток  Митрополитот тетовско-гостиварски Јосиф, заедно со свештеници ги читаа страдалните евангелија во Соборниот храм „Пресвета Богородица“ во Гостивар.

Денеска на Велики Петок, Митрополитот Јосиф, во Лешочкиот манастир, богослужеше Царски часови каде беше положена и света плаштеница.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *