Почетна Вера ИВАНОВ: Да ги чуваме и почитуваме традиционалните вредноснти
ИВАНОВ: Да ги чуваме и почитуваме традиционалните вредноснти

ИВАНОВ: Да ги чуваме и почитуваме традиционалните вредноснти

125
0

veligden jajca– На овој голем христијански празник кога ја славиме победата на животот над смртта се присетуваме дека токму почитувањето на христијанските вредности и верата го зачувуваа народното битие и македонското духовно наследство. Соживотот и религиското почитување придонесоа за зацврстувањето на меѓуверскиот дијалог во земјава. Наша должност и во иднина е да ја пренесеме пораката за вистината за верата која ја живееме, да ги чуваме и да ги почитуваме традиционалните вредности, да бидеме поцврсти и поединствени, јакнејќи ја солидарноста, праведноста и добрите меѓучовечки односи, пишува Престедателот Ѓорге Иванов во честитката за Велигден упатена до сите православни христијани, како и до сите верници на Евангелско-методистичката црква во Република Македонија

-Честитајќи Ви го овој голем христијански празник, Ви посакувам добро здравје, благосостојба и духовен мир. Велигден го празнува животот од кој се раѓаат љубовта и надежта како симболи на победата над смртта. На верниците од православна вероисповед и на верниците на Евангелско-методистичката црква им посакувам верба во срцата, меѓусебно почитување, разбирање и заемно помагање – вредности кои мора да бидат секојдневно присутни во живеењето на сите граѓани. Христос воскресна! Навистина воскресна!, стои во честитката од претседателот Иванов

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *