Почетна Вести Европа Лавров: САД сака да го уништи православието
Лавров: САД сака да го уништи православието

Лавров: САД сака да го уништи православието

2.69K
0

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека во последните години на иницијатива на Американците „кои активно манипулираат со цариградскиот патријарх, тие работат на уништување на православието“.

„Знаете какви деструктивни активности беа преземени во Украина во однос на Украинската православна црква. Создадена е квази структура наречена Православна црква на Украина. Тие се обидуваат да ги распарчат Сириската и Српската православна црква“, рече Лавров, пренесе Спутник.

Рускиот министер за надворешни работи наведува дека дел од сегашниот курс на Западот е насочен кон поткопување на се што е поврзано со Русија, Словените и православието.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *