Почетна Вести ЗОРАН ЧВОРОВИЌ: Владиците покажаа дека се под влијание
ЗОРАН ЧВОРОВИЌ: Владиците покажаа дека се под влијание

ЗОРАН ЧВОРОВИЌ: Владиците покажаа дека се под влијание

265
0

Српскиот црковен аналитичар, Зоран Чвоовиќ смета дека СПЦ се ставила во улога на Вселенската патријаршија под влијание и избрзала со одлуката нејзина делегација да оди на Сеправославниот собор на Крит.

cvorovic-Очигледно е дека Белград предвреме истрча со второто писмо до Цариград дека делегацијата на СПЦ доаѓа на соборот. Или, со ваквиот потег СПЦ сака да покаже дека е под големо влијание на патријархот Вартоломеј, иако тој и Вселенската патријаршија се испостава на Вашингтон во православието. Неговата намера пропадна, вели српскиот црковен историчар Зоран Чворовиќ.

 

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *