Почетна Репортажа Фото Забрзано „средување“ на Архиепископијата и Соборен за посетата на Патријархиот Порфириј
Забрзано „средување“ на Архиепископијата и Соборен за посетата на Патријархиот Порфириј

Забрзано „средување“ на Архиепископијата и Соборен за посетата на Патријархиот Порфириј

1.01K
0

Седиштето на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) се „дотерува“ во пресрет утрешното пристигнување на делегацијата на Српската православна црква (СПЦ) во Скопје, објави 360 Степени.

Мајстори изведуваат градежни работи околу седиштето на црквата и соборниот храм „Св.Климент Охридски“ и се чисти просторот.

Делегацијата на СПЦ ќе ја предводи патријархот Порфириј а во Скопје треба да пристигне утре (23 мај). На 24 мај, пак, патријархот Порфириј и архиепископот Стефан заедно со архијереи од двете цркви ќе одржат божествена литургија во храмот „Св.Климент Охридски“.

Повеќе фотографии погледенте на 360 Степени.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *