Почетна Вести Во Русија убиен монах во својата ќелија во манастир
Во Русија убиен монах во својата ќелија во манастир

Во Русија убиен монах во својата ќелија во манастир

1.25K
0

На седми јули во манастирската ќелија бил пронајден убиен игуменот на Свето-троицкиот машки манастир, во Преславската епархија, на Руската Православна црква,  објави агенцијата ТАСС.

daniil3Телото на игуменот Данаил било пронајдено утрото по утринската литургија во неговата ќелија. Од Преславската епархија соопштуваат дека манастирот е со малкумина монаси и дека е доста сиромашен и затоа не може да стане збор за обид за кражба.

Московскиот и Руски патријарх, Кирил испрати сочувство за убиството на игуменот во кое пишува дека со болка ја примил за убиството на игуменот Даниел (Соколов), викар на Света Троица Даниловиот манастир, кој има направено значителен придонес во заживувањето на древниот манастир.

-Го изразувам моето најдлабоко сочувство до сите оние на кои им е тешко, оние кои го изгубиле духовениот отец и пастир, брат свештеник и брат во Христа, вели Патријархот Кирил.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *