Почетна Вера Владиците Пимен и Јосиф служеа во Тетово
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

Владиците Пимен и Јосиф служеа во Тетово

236
0

Европскиот митрополит Пимен служел во Тетово заедно со надлежниот тетовско-гостиварски митрополит Јосиф.

Двајцата архиереи отслужиле Света Златоустова литургија на  31 јули, на  шестта Недела по Педесетница, кога Црквата го чествува денот на Светиот маченик Емилијан.

Литургијата на која учествувале со свештеници од Тетовско-гостиварската епархија била во Соборниот храм   „Св. Кирил и Методиј“ во Тетово.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *