Почетна Вести ВИДЕО: Оџи и попови пеат севдалинки

ВИДЕО: Оџи и попови пеат севдалинки

934
0

На социјалните мрежи беше објавена видео снимка на која претставници на исламската верска заедница на Србија и на Српската православна црква во хор заеднички пеат севдалинка.

imam-i-pop“Kad ja pođoh na Bentbašu” била отпеана во две верзии: “Ja joj nazvah dobro veče” i “Ja joj nazvah selam alejk”.

Снимката настанала за рамазанскиот ифтар во Нови Сад, каде организтор бил Ријасетот на Исламската заедница на Србија.

-На средбата присуствувале и претставник на Владата на Војводина, градоначалникот на Нови Сад и таа вечера со градските власти бил договорен простор за исламски центар во Нови Сард, изјавил за Ал Џезеира, Мухамедалија Вели, имам шабац и зворник.

Видеото го објавил муфтијата на Белград.

„Кога ДОБРОТО ќе завладее, благодет де се живее. Ние знаеме и можеме. Нека учат оние кои велат дек не можеме заедно. Благодараиме на Бога, напиша муфтијата Јусуфпашиќ, на својот Фејсбук профил.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *