Почетна Вера Величествена литургија за Свети Климент и сите македонски светители
33
32
31
30
29
28
27
26
25
24
23
22
21
20
19
18
17
16
15
14
13
12
11
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

Величествена литургија за Свети Климент и сите македонски светители

1.14K
1

Со величествена света архиерејска литургија, Синодот на МПЦ, во сослужение на архимандритите и голем број свештеници и протоѓакони и ѓакони, го одбележа споменот за „сите македонски светители“, што во првата недела од октомври секоја година традиционално го одбележува Македонската православна црква. Величествената литургија беше во црквата „Света Софија“ во Охрид.

Оваа година споменот за „сите македонски светители“ имаше дополнителна торжественост затоа што МПЦ одбележува 1100 години од упокојувањето на осоновоположникот на македонската црква, Свети Климент Охридски.

Синоќа пак во храмот на Свети Климент на Полаошник, Епископот Хераклејски, Климент отслужи вечерна богослужба.

ГАЛЕРИЈА:

Коментар(1)

  1. Зарем 12 свештеници е гоем број, за ваков јубилеј, погледнете во другите цркви за вакви јубилеи колку свештеници служат, дури и надвор од олтарот стојат свештеници во богослужбени одежди само да ја зголемат торжественоста на јубилејот, но изгледа овие се “12-те величествени”. Погледнете колку свештеници имаше во Бар при осветуваето на Црквата

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *