Почетна Вести ТИКА и МАТУСИТЕБ приредија ифтар во Скопје
ТИКА и МАТУСИТЕБ приредија ифтар во Скопје

ТИКА и МАТУСИТЕБ приредија ифтар во Скопје

351
0

Турската агенција за соработка и координација (ТИКА) и Сојузот на турски невладини организации во Македонија – МАТУСИТЕБ, во Скопје организираа ифтар, јавува Anadolu Agency (AA).

iftar busiНа ифтарот кој беше органииран во хотелот „Буши“ во Скопје, присуствуваа Советникот и заменик шеф на мисијата од Амбасадата на Турција во Скопје, Синан Ертај, координатот на ТИКА Македонија, Теоман Тирјаки, претставници на турски институции во Македонија, претставници на невладини органиации, претставници на медиумите и учители.

Изјава за медиумите даде претседателот на МАТУСИТЕБ, Тахсин Ибрахим. Тој истакна дека оваа ифтарска програма се организира по третпат, на која можеа да се сретнат со своите пријатели од Македонија и им се заблагодари на ТИКА и Турција за ниниот придонес во организацијата на целиот настан.

Од друга страна, координаторот на ТИКА Тирјаки истакна дека ова заедничко собирање за ифтар стана традиција.

Координаторот на ТИКА Тирјаки за ифтарот кој на заедничка маса ги соедини водечките креатори на јавното мислење во Македонија, претставници на невладини организации, партиските лидери и бизнисмените го изрази своето задоволство по повод оваа пригода.

„Тука сме заедно со нашите сонародници. Среќни сме и се надеваме дека оваа прекрасна глетка ќе продолжи и во наредните години“ ,рече Тиријаки.

/АА

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *