Почетна Вести Тачи: Косовските Албанци не заминуваат во ИД поради религијата
Тачи: Косовските Албанци не заминуваат во ИД поради религијата

Тачи: Косовските Албанци не заминуваат во ИД поради религијата

141
0

kosovo 2Косовскиот претседател Хашим Тачи смета дека верските убедувања и идеологијата не се меѓу главните причини поради кои некои од младите косовски Албанци се приклучиле кон групата Исламска држава (ИД).

– Косово е шампион во регионот во однос на борбата против тероризмот и радикализацијата, додаде тој.

Како што јави Танјуг, според него, локалните власти презеле конкретни мерки против сто лица, обвинети за организирање патувања на косовските Албанци во Сирија и Ирак.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *