Почетна Вести Спорната одлука за забрана на верски обележја повторно на разгледување
Спорната одлука за забрана на верски обележја повторно на разгледување

Спорната одлука за забрана на верски обележја повторно на разгледување

209
0

Високиот судски и обвинтелски совет на Босна и Херцеговина, утре и задутре повторно ќе ја разгледува спорната одлука за забрана за  носење верски обележја на вработените во државните институции.

Одлуката за забрана е усвоена во октомври минатата година, по што реагираа бројни институции и невладини организации, оценувајќи ја како дискриминирачка.

На минатата седница Високиот совет  го разгледувал и дописот од Исламската верска заедница која ја осуди одлуката, потенцирајќи дека со тоа најмногу се загрозуваат правата на муслиманките кои носат „хиџаб“.

Во меѓувреме беа организирани и протести во неколку градови, а најмасовен со повеќе од 2000 учесници се одржа во Сараево.

И одборот за меѓурелигиска соработка ја осуди одлуката на високиот совет, потенцирајќи дека станува збор за кршење на основните човекови права.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *