Почетна Вести СПЦ го пречека Вартоломеј во Загреб како дома
v15
v-20
v-19
v-18
v-17
v-13
v-12
v-11
v-10
v-9
v-8
v-7
v-6
v-5
v-4
v-3
v-2
v-1
v-16

СПЦ го пречека Вартоломеј во Загреб како дома

568
0

Вселенскиот Патријарх Вартоломеј беше пречекан на Аеродромот во Загреб од делегација на СПЦ, предводена од Патријархот Иринеј како и од грчката амбасадорка во Хрватска.

Вартоломеј изјавил дека е почестен со посетата на Хрватска, која е канонско подрачје на СПЦ.

-Повод за мојата посета на Хрватска е желбата сите заедно да оддадеме почит на жртвите од Втората Светска Војна. Културното и цивилизациското ниво на секоја земја се мери со нејзиниот однос кон претците, а особено кон оние кои маченички настрадале служејќи и на својата Татковина. Доаѓајќи од Цариград во Хрватска носам братски поздрави и благослов на сите православни верници, изјавил Вартоломеј.

Вселенскиот патријарх и српската цековна делегација попладневно присуствувале на меѓународниот симпозиум во организација на православната гиманзија на СПЦ во Загреб, а потоа биле и на средба со хрватскиот премиер, Тихомир Орешковиќ.

ГАЛЕРИЈА:

/РЕЛИГИЈА.МК

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *