Почетна Вести Руските војници изградиле црква во базата во Сирија
Руските војници изградиле црква во базата во Сирија

Руските војници изградиле црква во базата во Сирија

274
0

Руските војници во Сирија изградиле црква во базата каде што се стационирани, изјавил рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгун на средбата со Московскиот патријарх Кирил, пренесуваат руските медиуми.

krst 2Шефот на руската одбрана потенцирал дека храмот бил изграден од специјално донесен карелејски бор, а црквата ја посетуваат и руските војници и тамошното население.

Средбата меѓу Рускиот Патријарх и министерот за одбрана била одржана на 24 август. Патријархот Кирил изјавил дека со внимание ги следи активностите на министерот за одбрана, потенцирајќи ги позитивните промени кои се случуваат во армијата.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *