Почетна Вера Преосветен храмот Свети Георгиј во Старо Нагоричане
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34

Преосветен храмот Свети Георгиј во Старо Нагоричане

570
0

Куманосвко-осоговската епархија го преосвети храмот посветен на на светиот великомаченик Георгиј во село Старо Нагоричане – Кумановско.

Преосветувањето го извршишија пет архиереи на Синодот на МПЦ. Чинот на осветвање го предводел Митрополитот Дебарско-кичевски и администратор Австралиско-сиднејски г.Тимотеј, во сослужение со митрополитите, Европски г.Пимен, Брегалнички г.Иларион, Тетовско-гостиварски г.Јосиф и надлежниот митрополит Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф.

По завршувањето на Литургијата биле осветени новите парохиски административни простории и новата крстилница.

ГАЛЕРИЈА:

/фото: КОЕ

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *