Почетна Вести Регион Порфириј: Секој втор мафијаш во Србија има орден од СПЦ
Порфириј: Секој втор мафијаш во Србија има орден од СПЦ

Порфириј: Секој втор мафијаш во Србија има орден од СПЦ

532
0

Скандал ја тресе Српската православна црква. Срапската телевизија Нова С објави аудио снимка на сегашниот Патријарх Порфириј, кој во своиство на поранешен митрополит Заагребачко-љубљански отворено ја напаѓа СПЦ за блискост со мафијашки структури, кои добивале ордени од СПЦ и на тој начин комплетно го девалвирале овој модел на одликување, што го прави СПЦ.

-Орденот не значи ништо, одликувањето е толку девалвирано… за тоа кој се доби ореден, кој не добил орден, секој втор мафијаш во Србија доби орден од СПЦ, вели во аудио снимката тогашниот Митрополит, а сега Патријарх Порфириј.

Нова С, тврди дека снимката е од предавање пред студентите на Богословскиот факултет во 2019 година, а поврзана со теми на разговор кои ја скандализираат СПЦ, но и за состојбата на Косово.

Во продолжение Порфириј поминува на тема, која очигледно била и повод за неговиот остар говор, а е поврзана со доделувањето на оденот од СПЦ на претседателот Александар Вучиќ истата таа 2019 година.

Слушнете ја изјавата на Порфириј, што ја тресе српската црковна јавност. НА ОВОЈ ЛИНК

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *