Почетна Вести Папата се сретна со поглаварот на Бекташката заедница
Папата се сретна со поглаварот на Бекташката заедница

Папата се сретна со поглаварот на Бекташката заедница

216
0

bektaska 2Папата Франциск вчера во Ватикан имал средба со врховниот поглавар на Бекташката заедница од Албанија, Баба Едмонд Брахимај.

Бекташкиот поглавар за „радио ватикан“ изјавил дека имал срдечна средба со Франциск.

-Папата не се држи до протоколите, ми се приближи како на свој брат со голема срдечност. Беше тоа братска порака, ја потврдивме валидноста на дијалогот и важноста што како верски заедници ја имаме во денешното општество, изјавил Баба Брахимај.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *