Почетна Вести Папа Франциск: Негрижата за оние кои страдаат е знак на духовна склероза
Папа Франциск: Негрижата за оние кои страдаат е знак на духовна склероза

Папа Франциск: Негрижата за оние кои страдаат е знак на духовна склероза

56
0

Папата Франциск ја осуди „духовната склероза” на една ера, која не обрнува внимание на страдалниците и ги претпочита минливите нешта, пренесе БТА.

francisk– Треба да се загрижиме, кога свеста е под седативи и престанува да обрнува внимание на страдањата на братот до нас или на сериозните проблеми во светот, кои се претвораат во познати рефрени при прегледот на телевизиските вести, рече папата на служба во базиликата „Свети Петар“.

– Да се ​​фокусираш на производи наместо на луѓето кои ги сакаш е симптом на духовна склероза. Така се раѓа трагичниот парадокс на нашето време – колку повеќе се зголемуваат напредокот и можностите, што е добро, толку повеќе има луѓе кои се без пристап до нив, додаде Франциско.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *