Почетна Вера Отец Антониј ја збогати Бигорската Обител

Отец Антониј ја збогати Бигорската Обител

653
0

Бигорското братсво од пред два дена е побогато за уште еден монах. Отец Антониј доби монашко росо од рацете на надлежниот архиереј, владиката г. Тимотеј и од Архимандритот  Партениј 0 Игумен на Бигорската Обител.

Чинот на замонашување беше во пресрет на манастирксиот патрон празник, а проследен од голем број верници и гости.

Бигорскиот манастир објави и видео од монашењето.

Во продолжение погледнете го видеото од овој величествен настан.

Св Јован 2017 – Монашење from Bigorski Manastir on Vimeo.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *