Почетна Вера Осветен храмот на Свети Лука во Виница
999999999999
999999999
99999999
9999999
99999
9999
999
99
8
7
5
2
1

Осветен храмот на Свети Лука во Виница

634
0

Македонската православна црква го освети новиот храм во Виница. Посветен на Светиот Апостол и Евангелист Лука.

Озветувањето беше во рамки на јубилејната прослава за 50 годишнината од автокефалноста на МПЦ-ОА.

Чинот на осветување го изврши Архиепископот охридски и македонски г.г Стефан, заедно со надлежниот архиереј, Брегалничкиот митрополит г. Иларион и владиката г. Агатангел.

Во осветувањето учествуваа и Архимандритот Дамаскин, Игуменот Агатон и свештеници од МПЦ – ОА.

Еден од големите донатори на новата црква е Горан Ангелов. Тој од од Светиот Архиерејски Синод на МПЦ – ОА, беше одликуван со златен Свети Климентов орден од 1 ред.

Надлежниот Митрополит Брегалнички г. Иларион го одликуваше протоереј – ставрофорот Бранко Богданов, старешина на храмот, со златен орден со ликот на „Св. Николај Мирликијски Чудотворец“ и на сите помагачи и дарители Им додели Благодарници.

ГАЛЕРИЈА:

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *