Почетна Вести Муслиманка ја тужи полицијата во Калифорнија за насилно симнување на нејзината бурка
Муслиманка ја тужи полицијата во Калифорнија за насилно симнување на нејзината бурка

Муслиманка ја тужи полицијата во Калифорнија за насилно симнување на нејзината бурка

53
0

Muslimanka sadМуслиманка од САД поднела тужба во судот во Калифорнија против полицајци затоа што насилно и ја симнале бурката, откако ја уапсиле, пренесува БГНЕС.

Кирсти Пауел и нејзиниот сопруг биле запрени, додека патувале во автомобил. Жената била уапсена во врска со два активни случаи, едниот поврзано со нејзината сестра, од која го презела идентитетот, а другиот случај за кражба во продавница во 2002 година.

Кирсти Пауел, се пожалила дека еден од полицајците и ја симнал насила бурката од нејзиното лице пред другите полицајци кои биле мажи. Тој и рекол дека нема право да носи бурка и дека полицајците имаат право да допираат жени. Таа во тужбата навела дека тоа и предизвикало голем срам, понижување, вознемиреност и емоционален стрес.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *