Почетна Вести Муслиманите во САД загрижени бидејќи Курбан бајрам е на 11 септември
Муслиманите во САД загрижени бидејќи Курбан бајрам е на 11 септември

Муслиманите во САД загрижени бидејќи Курбан бајрам е на 11 септември

78
0

Американските муслимани се загрижени бидејќи празникот Курбан бајрам годинава најверојатно ќе биде на 11 септември, на 15-годишнината од нападот на Ал Каеда на Светскиот трговски центар во Њујорк и врз Пентагон во Вашингтон.

11 septemvrАмериканските муслимански лидери предупредуваат дека можно е погрешно да биде протолкувано одбележувањето на Бајрам како славење на нападите во кои загинаа речиси 3.000 луѓе, објави Ал Џезира.

Хабиб Ахмет, претседател на Исламскиот центар на Лонг Ајланд за „Њујорк тајмс“ изјави дека некој лесно би можел „погрешно да го разбере“ одбележувањето на Курбан Бајран, и да каже „видете ги овие муслиманите, тие го слават 11 септември“.

Во Њујорк, каде имам и неговиот асистент неодамна беа убиени во Квинс, идејата дека празникот ќе биде на 11 септември ја зголеми загриженоста за безбедноста.

/МИА

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *